D4- Zamestnávanie sa v staršom veku

Predchádzajúci príspevok: „D3- Vplyv zamestnávania sa a starnutia na zdravotný stav“ sa zaoberá negatívnymi zmenami v psychickom a fyzickom zdraví človeka po uplynutí päťdesiatky.

 —————————————————————————————————————————————————————-

 

Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku  pozitívne vplýva na výšku dôchodku, ale už negatívne  vplýva na zdravotný stav toho, kto sa má tohto veku odchodu do dôchodku dožiť.

Pretože musí vydržať v pracovnom procese dlhšie o dobu zvýšenia odchodu do dôchodku, čo je vo väčšine prípadov – vzhľadom na už nie najlepší zdravotný stav ľudí v preddôchodkovom veku – dosť nepríjemná skutočnosť.

A kvôli úprimnosti treba tiež povedať, že zvýšenie veku odchodu do dôchodku vplýva negatívnym spôsobom na zdravotný stav nielen toho, komu sa tento odchod posunie,  ale častokrát aj na psychické zdravie tých, ktorí s touto osobou pracujú.

 

Zvýšenie veku odchodu do dôchodku je naozaj dosť nepríjemným riešením pre každú vládu, ale, bohužiaľ, v súčasnej situácii zrejme jediným reálnym východiskom pre ekonomiky väčšiny krajín.

Náš štát, podobne, ako aj veľa iných,  nemá bohaté ropné polia, z ktorých by mohol financovať „báječný“ život dôchodcov, nemá ani výdatné ložiská plynu či bohaté bane na strategické kovy, alebo znamenitý vývoj a výskum spojený s expandujúcim široko diverzifikovaným priemyslom, či sebestačné poľnohospodárstvo s mohutným exportom.

Nemáme nič také, z čoho by sme mohli schodok peňazí na dôchodcov dofinancovávať. Jediným riešením pre nás, ako aj mnohé iné krajiny, je zvyšovanie veku odchodu do dôchodku.

 

V súvislosti so zvyšovaním veku človeka dochádza k narastaniu výdavkov na zabezpečenie jeho potrebnej zdravotnej starostlivosti, čo je pochopiteľné.

Vo všeobecnosti, čím je človek starší, tým viac klesá jeho imunita, znižuje sa úroveň jeho fyzických a psychických schopností.

 

So zvyšujúcim sa vekom rastie „ochota“ organizmu priateliť sa s čoraz väčším množstvom zdravotných problémov a chorôb, prejavujúcich sa tými najrôznejšími symptómami. Je to normálny jav, ktorý sa začne tak rapídnejšie prejavovať okolo päťdesiateho roku života.

Je to však individuálne, jedni začnú poznávať život znepríjemňujúce zdravotné problémy skôr, ale existujú obľúbenci  šťasteny, ktorí sa prerúbu bez nejakých viditeľnejších a pociťovateľnejších prejavov – už nie najlepšieho zdravotného stavu – aj do vyššieho veku.

Množstvo ľudí by po tej päťdesiatke rado odišlo do dôchodku. Samozrejme, v prípade, že by malo zaručený slušný dôchodok.

 

Fyzická a psychická náročnosť ich povolania spôsobuje, že sa cítia nadmieru opotrebovaní, vyhorení, že sa rýchle unavia, sú podráždení, a svoju prácu už nedokážu vykonávať s takým zanietením, precíznosťou a spoľahlivosťou ako pred desiatimi či pätnástimi  rokmi.

Prestáva ich to baviť, badať u nich nielen fyzické prejavy starnutia, ale aj tie psychické:  nervozita, nesústredenosť, škriepivosť, zlosť na všetkých a na všetko, nezáujem o prácu, zvýšená apatia a zväčšená uzavretosť. Efektivita a produktivita práce klesajú.

Neúprosné sprievodné znaky starnutia dávajú patričnou mierou o sebe vedieť.

 

Ich prínos pre ekonomiku pomaly klesá, ale keďže finančné zabezpečenie v starobe nemajú zatiaľ ošetrené – nízky dôchodok – musia naďalej pracovať.

Aj zdravotný systém štátu je nimi viac vyťažený, čo je so zvyšujúcim sa vekom pochopiteľné. Čím budú ľudia starší, tým budú väčšou záťažou pre zdravotníctvo, a pravdepodobnosť, že ich zdravotné problémy sa budú zväčšovať, stúpa čoraz viac a viac.

A núteným chodením do práce, znásilňovaním organizmu, im isto nepomôžu.

 

Pokračovanie v nasledujúcom príspevku: „D5- Dráb nútiaci nás pracovať“

 

D24. 6- Migračný prúd rastie, ale bol by tu recept

22.10.2022

Veľký problém nielen pre Európsku úniu, ale aj mnoho ďaľších krajín sveta predstavujú v súčasnosti migranti z hospodársky chudobnejších regiónov Afriky i Ázie, ktorí sa práve kvôli lepším ekonomickým podmienkam, kvôli lepším zárobkovým možnostiam, snažia dostať do bohatších krajín. V túžbe za lepšou budúcnosťou sa vydávajú – buď sami, alebo [...]

D24. 5- Práca na čierno, čo s ňou?

25.08.2022

Tieňová alebo šedá ekonomika je problémom, ktorý oberá každý štát o obrovské peniaze potrebné v rôznych oblastiach ekonomiky. Potrebné v zdravotníctve, školstve, pri podpore mladých talentov, v priemysle i poľnohospodárskej výrobe, pri ochrane životného prostredia, vo vede a výskume ako aj v iných oblastiach ekonomiky. Pod tieňovou ekonomikou sa [...]

D24. 4- Dlhodobo nezamestnaní občania ako účinná brzda ekonomiky, čo s tým?

20.08.2022

Vo všetkých krajinách existujú skupiny občanov, ktorí sú v produktívnom veku a sú aj práceschopní, ale z rôznych dôvodov nie sú zamestnaní, nepracujú, napriek tomu, že ich zdravotný stav im to dovoľuje, a nie sú ani iné objektívne príčiny, ktoré by im zabraňovali zapojiť sa do pracovného procesu v rodnej krajine. V niektorých krajinách je takýchto [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Rezort obrany má v budúcom roku dostať takmer 2,8 miliardy eur. Najviac pôjde na stíhačky F-16 či vozidlá 8x8

15.10.2024 12:15

Výdavky rezortu obrany stúpnu, na obranu by mali ísť dve percentá HDP, rozhodla vláda.

policajná páska

Tragédia v rodinnom dome v Trnave: Našli tam mŕtvych manželov, vraždil zrejme syn

15.10.2024 11:55

Policajti sú na mieste udalosti, okolie uzavreli a zabezpečili.

lekár, zahraničie, lekári

Českí lekári sa nedohodli s ministerstvom na platoch, sú pripravení štrajkovať

15.10.2024 11:34

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek tvrdí, že všetky tri jeho návrhy zdravotníci odmietli a v skutočnosti nemajú snahu sa dohodnúť.

Peter Kotlár

SaS žiada vládu o odvolanie Kotlára, označila ho za konšpirátora. Problém s jeho správou má i Hlas

15.10.2024 10:56, aktualizované: 11:38

Liberáli vyzývajú vládu, aby sa prioritne zaoberala Kotlárovou správou o pandémií a jednoznačne ju odmietla.

Ivan Vlček

Veď oni sú tu aj pre nás a my zas pre nich, my všetci sme tu jedni pre druhých.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 80859x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu

Kategórie