D2- Riešenie dôchodkového problému v súčasnosti

19. decembra 2021, Ivan Vlček, Nezaradené

V predchádzajúcom príspevku: „D1- Problémy preddôchodkového obdobia“ je priblížená situácia človeka v období pred dosiahnutím dôchodkového veku, jeho zväčšujúce sa zdravotné ťažkosti a obava z finančnej situácie, ktorá nastane odchodom do dôchodku.

—————————————————————————————————————-

Z dôvodu zvyšujúceho sa priemerného veku obyvateľstva, a tiež aj z dôvodu zníženej pôrodnosti, niet iného riešenia, ako je zvyšovanie veku odchodu do dôchodku.

Z pohľadu prácou opotrebovaných ľudí, s túžbou očakávajúcich dosiahnutie dôchodkového veku a odchod do dôchodku, je to nelogické, veľmi nepopulárne riešenie, ale iného východiska, bohužiaľ, zatiaľ niet.

 

Ak by sa vek odchodu do dôchodku nezvyšoval, vplyvom narastajúceho množstva dôchodcov, ako aj vplyvom klesajúcej pôrodnosti, a tiež aj vplyvom značného množstva občanov odchádzajúcich za prácou do zahraničia, by sa znižovala dôchodková dávka určená pre jedného dôchodcu. Rozdeliť medzi nich sa môže totiž len to, čo sa vyberie od tých zarábajúcich, od tých pracujúcich občanov v produktívnom veku.

Keďže pôrodnosť klesá, tak ich bude čoraz menej a menej na odvod dôchodkových dávok prerozdeľovaných medzi aktuálne existujúcich dôchodcov.

 

Čím menej bude tých pracujúcich, tým menej ich bude pripadať na jedného dôchodcu.

A narastajúci počet dôchodcov spôsobí, že vybrané odvody od produktívneho obyvateľstva sa budú deliť medzi čoraz väčší počet dôchodcov.

Čiže výška starobného dôchodku, ktorý pripadne na jedného dôchodcu sa bude znižovať.

 

A ako to vyriešiť:

  1. Buď zdvihnutím odvodovej dávky pracujúcemu občanovi – čo je pochopiteľne veľmi nepopulárne u pracujúcej, produktívnej časti obyvateľstva, už aj tak zaťaženej vysokými odvodmi.
  2. Zvýšením veku odchodu do dôchodku, čo je tiež veľmi nepopulárne u všetkých obyvateľov – pretože ten dôchodkový vek čaká na každého – ale, bohužiaľ, v súčasnosti zatiaľ jediné možné riešenie danej situácie.
  3. Štát si požičia na zabezpečenie stáleho vyplácaného dôchodku, pretože odvody od pracujúcich nestačia na vyplácanie a udržanie aktuálnej dôchodkovej dávky, pri zvyšujúcom sa počte dôchodcov a znižovaní počtu ľudí v produktívnom veku. Toto je tiež cesta do pekla, pretože pôžičky bude musieť niekto zaplatiť, a to všetci občania, a dlh sa prenesie na naše deti, na našich potomkov.

Pokračovanie v nasledujúcom príspevku: „D3 – Vplyv zamestnávania sa a starnutia na zdravotný stav“